S.S.S.

Soru : Dış çekim nedir? Avantajları nelerdir?

Dış çekim son yıllarda çok popüler olan, düğün nişan gibi özel gün çekimlerinizin arzu ettiğiniz dış mekanda yapılmasına denilmektedir.  Avantajı stüdyo çekimleri gibi dört duvar arasında sıkışmadan, aynı ışığa mahkum kalmadan, birbirine benzer pozlar vermek zorunda kalmadan, keyifli bir  dış mekanda, geniş bir alanda ve doğal ışıkla çalışabilmektir.

Soru : Çekim ayrıntılarını nasıl belirliyoruz?

Çekimlerden önce çiftlerimle mutlaka görüşmek istiyorum. Böylece hem tanışmış oluyoruz ve düğün günü hayatınızda ilk defa gördüğünüz birine poz verme zorunda kalmıyorsunuz, hem de ben çekim hakkında konuşup o günün tam sizin istediğiniz gibi geçmesine yardımcı oluyoruz.

Soru : Çekimler kaç saat sürüyor?

Çekimler genelde zaman da kısıtlı olduğu için ortalama 2-3 saat sürüyor.

Soru : Çekim mekanını nasıl belirliyorsunuz?

Mekanı birlikte belirliyoruz. Sizin aklınızda bir mekan varsa onu değerlendirebiliriz yahut size mekan önerilerinde bulunabilirim. Arzu ettiğiniz çekim tarzına gore, mesela yeşil bir mekan istiyorsanız çeşitli park ve korularda, ya da eski evlerden hoşlanıyorsanız Kuzguncuk’ta çekim yapabiliriz. Çekim mekanlarının bazıları ücretsiz, bazıları ise ücretli veya izne tabidir.

Soru : Çekim günü yağmur yağarsa?

Elbette böyle sürprizler olabiliyor. Yağmur yağarsa çekimi kapalı bir mekana taşımak zorunda kalabiliriz, maalesef kapalı mekanların çoğunda çekim ücrete tabidir. Eğer çekiminiz sonbahar/kış aylarındaysa bu ihtimali göz önünde bulundurup maddi ve manevi olarak hazırlıklı olmanız gerekiyor.

Soru : Çekimi nasıl yapıyorsunuz?

Çekime kendi çekimim gibi önem veriyorum ve bizzat kendim yapıyorum. Benimle anlaşıp düğün günü karşınızda başka bir fotoğrafçı bulmuyorsunuz. Duruma göre bir asistanımla da gelebiliyorum.

Soru : Çekimlerde kaç kare fotoğraf çekiyorsunuz?

Dış çekimlerde ortalama 300-400 kare çekiyorum. Bu fotoğrafların hepsi albümünüzle birlikte size DVD içerisinde teslim ediliyor.

Soru : Biz pek fotoğraf çektirmeyi sevmiyoruz/ poz veremiyoruz / fotoğraf makinesinin karşısında geriliyoruz, nasıl çekim yapacağız? Fotoğraflarımız kötü mü olur?

Öncelikle çekimlerimiz oldukça keyifli geçiyor. Düğün günü endişeli ve stresli olduğunuzun bilincinde olduğum için size rahatlatmak adına çalışıyorum. Önceliğim doğal anlarınızı yakalamak ancak poz vermenize de yardımcı olabilirim. Çekim ilerledikçe daha rahat ve stressiz olduğunuzu farkedeceksiniz.

Soru : Günümü nasıl ayırtabilirim? Ödeme nasıl yapılıyor?

Gününüzü ayırmak için seçtiğiniz paketin ücretinin üçte birini kapora olarak yatırmanız gerekiyor. Kapora yattığında gün sizin oluyor ve Facebook hesabımdan da duyuru yapıyorum. Kalan ücreti de çekim bitiminde kabul ediyorum.

Soru : Albümde kaç fotoğraf kullanılıyor ve ne zaman hazır oluyor?

Albümlerde ve posterlerde seçtiğiniz yaklaşık 40 fotoğraf kullanılıyor. Bu fotoğrafların hepsi rotuşlandıktan sonra albümde kullanılıyor. Fotoğraflar rotüşlandıktan sonra albüm tasarımına, oradan da baskıya gidiyor. Albümünüz fotoğraflarınızı seçtikten ortalama 1 ay sonra elinizde oluyor.

Soru : İstanbul dışı çekimlere geliyor musunuz?

İstanbula yakın şehirlere, ve uçakla ulaşımı olan şehirlere gelebiliyorum. Şehirdışı çekimlerde benim ve varsa asistanımın ulaşım masrafları çifte aittir.

Soru : Evde yapılan söz nişan gibi törenlerde fotoğraf çekiyor musunuz?

Elbette. Bilgi almak için mail ya da Facebook sayfamdan mesaj atabilirsiniz.

Soru : Sünnet, mezuniyet gibi özel günler için çekim yapıyor musunuz?

Elbette. Bilgi almak için mail ya da Facebook sayfamdan mesaj atabilirsiniz.